Kalendář akcí

P Ú S Č P S N
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31 1
Drobečková navigace

Úvod > Obec > Současnost obce

Současnost obce

V současné době žije v obci Chotěč 337 obyvatel (stav k 1.1. 2018). Naše vesnice je již několik let kompletně plynofikovaná, ještě déle zde funguje vodovod, povrchová kanalizace.

V Chotči vyvíjejí svou činnost dva dobrovolné spolky. Jedná se o myslivecké sdružení a sbor dobrovolných hasičů. Kromě vlastních aktivit se oba významně podílí na společenském dění v obci.

V naši obci je také kroužek cvičení dětí. Do kroužku chodí děti ve věku 1 - 12 let. Děti mohou navštěvovat také tvoření. Maminky, které tyto aktivity zcela dobrovolně vykonávají připravují také pro děti spoustu kulturních akcí a v poslední době obohatily výrazně kulturní život v naší obci.

Společenským a kulturním centrem a bez přehánění i chloubou obce je místní restaurace a její zmodernizovaný sál i na něj navazující  sportovní zařízení. To dává obyvatelům  možnost věnovat se tělovýchově i v zimních měsících. V sále se každoročně koná několik plesů a je i častým místem svatebních hostin novomanželských párů ze širokého okolí.  Restaurace nabízí v pracovní dny několik hotových jídel a o víkendech zde funguje minutková kuchyně.

V Chotči funguje i prodejna smíšeného zboží. Obchod v obci usnadňuje nákup potravin a ostatního zboží hlavně důchodcům a obyvatelům, kteří nedojíždějí za prací.

Drobnými vylepšeními prošel v poslední době i interiér obecního úřadu.

Obyvatelé obce mohou využívat služeb obecní knihovny, která sídlí v budově OÚ. Díky spolupráci s knihovnou v Holicích může  plnit i náročná čtenářská přání. V naší knihovně také pro veřejnost funguje počítač s přístupem na internet. V současné době je zde přihlášeno 64 čtenářů, z nichž je přibližně 30 aktivních.

V letních měsících se sportovní a některé společenské akce odehrávají na chotečské baště. Srub s posezením dává možnost nabídnout účastníkům i základní občerstvení.

Dopravní obslužnost by naší obci mohly závidět i sídelní jednotky s několikanásobně vyšším počtem obyvatel. Vždyť Chotčí denně projíždí až 20 spojů ve směru na Pardubice a srovnatelný počet opačným směrem do Holic. Přes Holice se pak dá některými spoji bez přestupu pokračovat až na Horní Jelení, do Rychnova n. Kněžnou, Žamberka, Vysokého Mýta nebo Chocně.

V blízké době by mělo dojít k výstavbě dalšího úseku cyklistické stezky. Ta vede z Pardubic, s krátkým přerušením v Sezemicích, podél silnice směřující na Rokytno. V současné době stezka končí u odbočky na Choteč v místě zvaném "suška".  Stezka je v současné době dokončena v obci.

V budoucnosti by měla její výstavba pokračovat ve dvou směrech. Jednak dále podél zmíněné silnice na Rokytno (směr Orlické hory) a od "sušky" má další větev vést přes naši obec a dále přes Ředice až do Holic. Prodloužení stezky zvýší bezpečnost rekreačních cyklistů a hlavně místních obyvatel využívajících kola i k dopravě za prací.